Przez ostatnie 5 miesięcy zapraszaliśmy wszystkich chętnych do odkrywania natury w wyjątkowy sposób – na cykl 7 wyjątkowych przygód w naturze – od spacerów dzikim brzegiem Wisły i Bagna Całowanie, przez Kampinos, aż po warsztaty kompostowania i permakultury. Uczestnicy poznawali lokalną przyrodę, uczyli się, jak o nią dbać, i doświadczali nauki w praktyce.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, wolontariuszkom i zespołowi organizatorskiemu za wspólnie spędzony, inspirujący czas!
1. Spacer dzikim brzegiem Wisły.
Pierwsze wydarzenie, które było wstępem do całego projektu. Trasa była krótka i niewymagająca. Przedstawiłyśmy uczestnikom dziki zakątek Warszawy, w samym jej sercu. Wspólnie posprzątałyśmy nadwiślański brzeg, opowiedziałyśmy czym jest susza, jakie niesie za sobą konsekwencje i jak jej przeciwdziałać. Czym są budki lęgowe i czym się różnią, zachęciłyśmy do proekologicznych działań.
2. Spacer na Bagnie Całowanie.
Na spacerze przedstawiłyśmy czym są bagna, mokradła, torfowiska, jaką pełnią rolę i czemu są ważne w temacie suszy i ochrony środowiska. Poznałyśmy gatunki roślin i zwierząt występujące na Bagnie Całowanie. Pokazałyśmy żeremia bobrów i szczegółowo opowiedziałyśmy o ich życiu.
3. Kampinoski Park Narodowy.
Odwiedziliśmy muzeum oraz skansen w miejscowości Granica. Przy asyście przewodniczki zwiedziliśmy muzeum, Podczas wędrówki dowiedzieliśmy się, czym są Parki Narodowe, dlaczego zostały stworzone oraz jaką rolę pełnią w ochronie naszej przyrody.
4. Podwarszawski Rezerwat Przyrody.
Zaprosiłyśmy uczestników do spaceru w Rezerwacie Bagno Bocianowskie. Wspólnie odkryłyśmy jego niezwykłą rolę w przyrodzie, a także dowiedziałyśmy się, co zagraża mokradłom i jak możemy je chronić. Wspólnie poznaliśmy zagrożone siedliska oraz faunę i florę charakterystyczna dla tego rezerwatu.
5. Mazowiecki Park Krajobrazowy – Gra Terenowa.
Zaprosiliśmy uczestniczki i uczestników do gry terenowej w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Zorganizowaliśmy grę w Leśne Bingo, dzięki któremu zgromadzeni mogli zagłębić się w skarby przyrody, skupić zmysły na tym, co kryje las. Po grze osoby zgromadzone otrzymały pamiątkowe Bingo, które jest wielorazowego użytku.
6. Warsztaty Kompostowania i Permakultury.
W trakcie warsztatów stacjonarnych wraz z osobami uczestniczącymi poznałyśmy tajniki kompostowania w duchu permakulturowym metodą Bokashi, prowadzący wprowadzili nas do zagadnień permakultury i tego jak ważna jest gleba. Porozmawiałyśmy o miejskich kompostownikach i wspólnym tworzeniu przyjaznych przestrzeni.
Wszystkie materiały potrzebne do warsztatów, w tym: słoiki, kompost, mikroorganizmy, gazety i edukacyjne materiały zostały przygotowane a osoby uczestniczące zabrały przygotowaną pożywkę do kompostu ze sobą.
7. Zielone wyspy, ogrody deszczowe, łąki kwietne.
W trakcie drugich warsztatów stacjonarnych głównym tematem była woda, jak możemy ją zbierać, retencjonować i później wykorzystywać. Jak projektować małe przestrzenie w zgodzie z permakulturą. Na części praktycznej osoby uczestniczące stworzyły pokazowy projekt ekologicznego siedliska permakulturowego.
Cały projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności