Sklep

Akademia Pedagogiki Przygody

Jesteś trenerem/ instruktorem/ nauczycielem?
U nas każdy edukator znajdzie coś dla siebie!

Obrazek przedstawia grupę czworga przyjaciół stojących tyłem i obejmujących się. Przyjaciele wpatrują się w zachodzące słońce.

Zadbaj o swój rozwój, żeby móc rozwijać innych

CZYM JEST APP?

Grafika przedstawia żarówkę podzieloną wzdłuż na kolorowe pasy

Założenia ​programu

Dążymy do upowszechniania nowoczesnych metod pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, wykorzystujących przygodę jako czynnik sprzyjający rozwojowi oraz edukacji człowieka. Uczestnicy projektów Akademii mają szanse poznać i wypróbować metody działania bazujące na głębokim kontakcie z przyrodą, nauką oraz kulturą.

Podstawową formą realizacji programu są kursy praktyczne adresowane do trenerów, studentów, nauczycieli, pedagogów – i wszystkich, którzy w sposób aktywny pracują z grupami dzieci, młodzieży lub dorosłych i chcą poszerzyć swoje umiejętności o zagadnienia związane z pedagogiką przygody.

W czasie warsztatów wykorzystujemy podstawowe pomoce (tj. kamyki, gałęzie, liny) oraz bardziej zaawansowane np. niski park linowy.

Warsztaty poprowadzą trenerzy Pracowni Nauki i Przygody, posiadający certyfikaty European Ropes Courses Association.

Grafika przedstawia narysowanego ludzika z krawatem trzymającego żarówkę

CELE

Celem kursów Akademii Pedagogiki Przygody jest przygotowanie uczestników do planowania, organizacji i przeprowadzenia zajęć oraz ćwiczeń terenowych służących przekazywaniu wiedzy oraz umiejętności, budowania relacji m.in. poprzez aktywne poznawanie oraz doświadczanie przyrody. Aby było to możliwe, równolegle z poznawaniem pedagogicznych idei, trzeba nauczyć się spakować plecak, poruszać się w nieznanym terenie czy udzielić pierwszej pomocy.

Chcemy zachęcić osoby pracujące z grupami dzieci, młodzieży i dorosłych, aby jak najczęściej próbowały umieszczać swoje działania w środowisku naturalnym, które ma wiele walorów wychowawczych. W czasie wspólnych wędrówek, lekcji w lesie czy realizacji projektów przyrodniczych uczestnicy mogą znacznie szybciej zdobywać wiedzę i budować głębokie relacje niż w formalnym procesie edukacji. Dodatkowo zaplanowanie działań tak, aby stanowiły one przygodę dla grupy i poszczególnych uczestników sprawia, że mamy szansę wzmocnić ich poczucie własnej wartości oraz pobudzić do kreatywnego i twórczego działania.

Grafika przedstawia dwóch narysowanych ludzików z krawatami. Nad głową pierwszego pojawia się znak zapytania, a nad głową drugiego zapalona żarówka

DLA KOGO

Dla wychowawców, pedagogów, nauczycieli, animatorów, osób pracujących z grupami dzieci, młodzieży i z dorosłymi. 

Dla studentów pragnących zdobyć konkretne umiejętności i pomysły.

Dla osób szukających nowych narzędzi do rozwoju siebie i swojego zespołu. 

Grafika przedstawia narysowany turkusowym kolorem ołówek, globus i dwa elektrony latające wokół jądra atomu.

Na czym polega fenomen nauki przez doświadczenie?

W swoich działaniach inspirujemy się teoriami adventure i outdoor education, pedagogiką przeżyć (Erlebnispädagogik), wychowaniem przez doświadczenie. My nazywamy to „pedagogiką przygody”.

Spośród innych technik szkoleniowych wyróżnia je:

  • korzystanie z siły metafory i potencjału otaczającej natury

  • nacisk na doświadczenie uwzględniające wszystkie zmysły

  • osadzenie aktywności w środowisku naturalnym, poza standardową salą szkoleniową

  • możliwość uruchomienia silnych procesów grupowych i indywidualnych w stosunkowo krótkim czasie

W trakcie warsztatu uczestnicy, w praktyczny sposób, poznają szereg gier i zabaw terenowych, które służą budowaniu zaufania do siebie i do grupy, wspólnemu wyznaczaniu i osiąganiu celów, badaniu i wyzwalaniu potencjału grupy, doskonaleniu komunikacji, atrakcyjnemu poznawaniu przyrody. 

Grafika przedstawia beżowo biały znak zapytania

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy organizujecie szkolenia wyjazdowe?

Tak. W celu dopasowania szczegółów prosimy o kontakt. 

Nie wiem co by mi pasowało najbardziej

Jeśli nie wiesz jakie szkolenie APP przyniesie Ci najwięcej korzyści, opowiemy Ci o różnicach i doradzimy co wybrać. Skontaktuj się z naszą koordynatorką programu – Agą Leśny.

Kogo mogę zapytać o coś więcej?

Skontaktuj się z Agą: aga.lesny@naukaprzygoda.edu.pl, 501 783 923

CHCESZ DOŁĄCZYĆ
DO AKADEMII?