Czym jest outdoor z różnych perspektyw?

W dniach 16-17 maja 2024, w Warszawie, na Stadionie Narodowym, odbyła się konferencja wraz z warsztatami praktycznymi “Edukacja outdoorowa”. Było to kolejne już wydarzenie eksplorujące ten temat, organizowane przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MSCDN).

Wiadomo, że na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć Pracowni Nauki i Przygody 🙂

Konferencję otworzyła, bardzo ciepła, opowieść ambasador Finlandii w Polsce, Päivi Laine o tym jakie miejsce ma edukacja outdoorowa w fińskim społeczeństwie. Po tym wystąpieniu, mogliśmy usłyszeć Wiolettę Krzyżanowską – Warszawską Kurator Oświaty, która zachęcała do odwagi i eksperymentowania w szkole. Może to zwiastuje większe wsparcie projektów outdoor education ze strony administracji?

Kolejne wystąpienia dotyczyły różnych aspektów rozumienia i realizacji działań “edukacji outdoor” – choć, wciąż, nie zgadzamy się do tego co to pojęcie właściwie znaczy.

Aga Leśny z naszej fundacji opowiadała o teoretycznym rozróżnieniu pomiędzy outdoor education a outdoor learning i co z tego wynika.

Julia Banaszewska prowadziła za to pokazowe zajęcia dla uczniów szkół podadpodstawowych – pokazując jak elementy outdoor education mogą inspirować “tradycyjne” lekcje.

Po konferencji opublikowano prezentacje, koneserów zapraszamy do przejrzenia ich tutaj: >>>

Warszawska kurator oświaty wraz Ambasador Finlandii oraz Dyrektorem MSCDNu. Źródło: media społecznościowe Warszawskiego Kuratorium Oświaty.