Projekt „Skala Współpracy NGO” trwał ponad 2,5 roku i był bardzo innowacyjnym pomysłem adaptacji na polskie warunki modelu dynamiki grupowej, który może być wykorzystywany do wzmacniania organizacji pozarządowych. To jeden z niewielu przykładów, gdy nowoczesna, stworzona na zachodzie Europy teoria, trafia do Polski wprost do organizacji, a nie do bogatego biznesu. To polskie organizacje pozarządowe są w tym przypadkiem głównymi beneficjentami i prekursorami nowego podejścia. Projekt zakładał przetłumaczenie teorii, stworzenie nowoczesnych narzędzi, przeszkolenie trenerów oraz prototypowanie rozwiązań z 60 organizacjami, a następnie skalowanie działań. Od początku zakładano, że jest to projekt, którego pozytywne efekty będą odczuwalne w 3. sektorze na długo po formalnym zakończeniu projektu.
Skala Współpracy NGO był to wizjonerski projekt przetłumaczenia, adaptacji oraz wdrożenia opracowanego w środowisku międzynarodowym, modelu tzw. Skali Współpracy, który stanowi koncepcję zmiany, ulepszenia, wspierania działań i kultury organizacji na „skali” od konfliktu do synergicznej współpracy. Jest to nowy model „dynamiki grupowej” w organizacji, który ułatwia zarządzanie zespołem w ngo oraz pozwala na skuteczny rozwój zaangażowania a przez to zwiększa efektywność działań misyjnych stosujących go organizacji.
Projekt był realizowany na terenie całej Polski i online od lipca 2021 do grudnia 2023 na terenie całej Polski.
Celem projektu było wzmocnienie organizacji obywatelskich w tworzeniu i doskonaleniu zasobów oraz rozwijania strategii działania poprzez dostarczenie gotowego modelu budowania kultury współpracy w organizacji wraz z niezbędnym wsparciem w postaci wiedzy oraz narzędzi do zastosowania.
Model Skali Współpracy jest gotowym „przepisem” na tworzenie kultury współdziałania, brania odpowiedzialności, zaangażowania w organizacjach oraz dostarcza rozwiązań budowania i radzenia sobie w sytuacjach przeciwnych; zobojętnienia, a czasem nawet konfliktu, czy walki. Tak jak „Cykl Kolba” stał się uniwersalnym modelem kształcenia dorosłych, tak Skala Współpracy może stać się gotowym modelem tworzenia zaangażowanej organizacji.
Projekt skierowany był do polskich organizacji pozarządowych, które tworzą grupy wolontariuszy i współpracowników (min. 6 osób). Pierwszeństwo w projekcie miały organizacje, które doświadczały problemów wskutek pandemii Covid – 19 i były zainteresowane rozwijaniem wolontariatu długoterminowego.
Organizacje rekrutowano według ról wynikających z logiki projektu. Przewidziano trzy takie role:
Dla organizatorów było ważne, aby rekrutować organizacje z całej Polski, aby projekt nie zamknął się w metropoliach i najaktywniejszych województwach.
Projekt został zaplanowany w następującej logice:
W komponencie „wiedza” powstało:
W etapie dzielenia się wiedzą podjęto następujące działania:
Na etapie wdrożenia odbyły się:
W ramach utrwalania i rozpowszechniania rezultatów zorganizowano konferencję online i zadbano o szeroką publikację materiałów które powstały.
Poniżej odpowiedzi na kluczowe pytania badawcze:
Czy w organizacjach biorących udział w projekcie zaszła zmiana w zakresie lepszej współpracy?
Zmiana w zakresie lepszej współpracy została zapoczątkowana. Uczestnicy projektu deklarują, że Model Skali Współpracy ma szansę udoskonalić współpracę w organizacji, jednak upłynęło za mało czasu, by tę zmianę można już było dostrzec.
Czy w organizacjach biorących udział w projekcie zaszła zmiana w zakresie pozyskiwania i utrzymywania zespołu wolontariuszy?
Zastosowanie Modelu Skali Współpracy ma wpływ na wszystkich członków organizacji, niezależnie od charakteru ich pracy. Nie sposób jednak potwierdzić, że projekt znacząco wpłynął na pozyskiwanie i utrzymanie zespołu wolontariuszy.
W jaki sposób model Skali Współpracy może być stosowany? (co to znaczy?)
Model Skali Współpracy wzmacnia kompetencje współpracy w zespole, rozumienia przyczyn konfliktu, stagnacji, synergii w zespole, a także pracy nad motywacją własną i zespołu. By go wdrożyć potrzebna jest operacjonalizacja i dostarczenie narzędzi. Takim narzędziem jest przede wszystkim gra Poławiacze Pereł.
Czy model Skali Współpracy jest dla polskich organizacji użyteczny i atrakcyjny?
Model Skali Współpracy ma duży potencjał. Przedstawiciele organizacji uznali go za użyteczny i atrakcyjny, możliwy do zastosowania w rozmaitych organizacjach.
Czy model Skali Współpracy może przyczynić się do realnej zmiany w organizacjach?
Tak, Model może przyczynić się do realnej zmiany w organizacjach. Wymaga to kontynuacji działań w zakresie jego propagowania.
Jakie dobre praktyki w zakresie zarządzania tym projektem warto stosować w przyszłości?
Warto zwiększyć liczbę działań prowadzonych stacjonarnie; działania online powinny być jedynie uzupełnieniem, możliwym do zastosowania w trakcie działań projektowych, ale nie w okresie inicjacji projektu.
Warto wypracować bardziej przystępną formę instrukcji gry Poławiacze Pereł (może w formie filmu?).
Jakie obszary w zakresie zarządzania tym projektem należy udoskonalać?
Uczestnicy zdecydowanie preferują formy uczestnictwa na żywo, a nie online. Należy usprawnić komunikację między koordynatorem, a uczestnikami.
Wnioski z ewaluacji podkreślają dużą wartość, jaką byłoby kontynuowanie projektu, w bardziej zindywidualizowanej formie i z przewagą działań stacjonarnych nad online.
Dziękujemy wszystkim, którzy przeżyli z nami tę niezwykłą przygodę. Dziękujemy osobom wolontariackim z Pracowni Nauki i Przygody za wiele godzin pomocy, cierpliwości i wsparcia by nasz projekt się udał. Dziękujemy osobom współpracującym, które dołączały na różnych etapach działań.
To dzięki Wam udało się zrealizować naprawdę nowatorski i złożony projekt, który ma szansę jeszcze długo i szeroko wspierać sektor organizacji pozarządowych w Polsce.