Nowa ekipa instruktorska!

Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Od wczoraj mamy w Polsce 7 nowych instruktorek i instruktorów, przeszkolonych i przygotowanych do realizacji programów rozwojowych z wykorzystaniem niskiego parku linowego. Juhu!

 

W dniach 9-12.10.2024 spotkaliśmy się w Popowie pod Warszawą na kolejnej edycji kursu budowy i działań na niskim parku linowym LRC (ang. low rope courses) w którym wzięło udział 7 osób z całej Polski. 

W programie kursu znalazły się podstawy materiałoznawstwa, zasady budowania konstrukcji, wiele przekładów realizacji programów z wykorzystaniem parku linowego, ćwiczenie węzłów.

Jednak najważniejszą część stanowiły liczne “wprawki trenerskie” prowadzone przez uczestników dla siebie nawzajem. Czym jest taka wprawka? Zbudowaniem krótkiego lub dłuższego parku na którym poprowadzony zostaje edukacyjny lub rozwojowy program. W czasie naszego kursu zbudowaliśmy kilkanaście takich parków!

W ewaluacji kursu uczestnicy dobrze ocenili program i miejsce. Poprosili o więcej możliwości rozwoju i praktyki. Macie jak w banku 🙂

Kurs, po raz trzeci, poprowadziła Aga Leśny z Iwoną Pawelec-Pudło – doświadczone trenerki i instruktorki niskich parków linowych.

 

Następną edycję kursu planujemy w maju 2025 w Puszczykowie pod Poznaniem!

 

Zastanawiasz się co to za metoda?

Grafika przedstawia grupę uczniów szkolnych wykonujących ćwiczenia w parku linowym pod nadzorem indstruktora

Gry, ćwiczenia i aktywności na niskich parkach linowych należą do kanonu outdoor education (pedagogiki przygody). 

Konstrukcje, budowane na stałe lub czasowo, tworzą liny stalowe i/lub miękkie, niekiedy z wykorzystaniem slackline.

Niskie parki, choć mogą nam przypominać wysokie “małpie gaje”, budowane są w inny sposób i dla zupełnie innych celów. Zazwyczaj trenerzy konstruują je w taki sposób, aby nie dało się ich przejść samodzielnie – tylko dzięki sile grupy. W gry wplecione są wyzwania związane z tworzeniem strategii, komunikacji, radzenia sobie z presją czasu, zarządzaniem zasobami. 

Świetnie sprawdzają się w programach edukacyjnych i rozwojowych dla młodzieży, rodzin oraz dorosłych. Wykorzystuje się je zarówno do mądrych integracji jaki i zaawansowanych treningów menagerskich.

W aktywnościach na niskich parkach linowych mogą brać udział osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową.

W Pracowni Nauki i Przygody wykorzystujemy niskie, mobilne parki linowe, które każdorazowo budujemy dla potrzeb konkretnej grupy. Do montażu parku wystarczy płaski teren z kilkunastoma grubszymi drzewami. Najlepiej sprawdzają się do tego parki miejskie lub lasy bez gęstej warstwy krzewów np. lasy sosnowe.

Gdzie dowiedzieć się więcej?

  • Zapraszamy do udziału w pokazach otwartych i warsztatach outdoor education organizowanych przez naszą fundację. Aktualne zaproszenia znajdziecie na naszej stronie i na profilu na Facebooku

 

  • Możesz zapoznać się z artykułami o niskich parkach linowych:

 

Niskie parki linowe – możliwości wykorzystania

Parki linowe w edukacji – możliwości budowania kapitału społecznego w lesie

  • Audycja radiowa o niskich parkach linowych: >>>