„Spotkania Mocy” czyli nasza otwarta grupa młodzieżowa

W grudniu 2023 zakończyła działanie nasza pierwsza, otwarta grupa młodzieżowa, działająca jako kontynuacja projektu ” Moc w spotkaniu”.

Przedstawiamy Wam relację z jej działania słowami prowadzącego, Ryśka 🙂

Grafika przedstawia materiał promocyjny dla projektu "Otwarta bezpłatna grupa dla młodzieży"

„Nazywam się Rysiek i jesienią 2023 roku miałem przyjemność prowadzić 10 spotkań dla osób w wieku licealnym w ramach projektu „Moc w spotkaniu” realizowanych przez Pracownię we współpracy z projektem KOA – odwaga bycia sobą. Nasze działanie nazwaliśmy „Spotkania MOCy”.

Spotkania trwały zazwyczaj około 1,5h jednak uczestnicy często przychodzili wcześniej i zostawali po oficjalnej godzinie zakończenia i w tym czasie ćwiczyć umiejętności, których się nauczyli, integrować się lub omawiać doświadczenia, które przeżyli podczas zajęć.

Ta część projektu została zadedykowana temacie relacji – mieliśmy stworzyć nową grupę ciekawych, ambitnych młodych ludzi, z którymi będziemy mogli:

  1. Przeprowadzić warsztaty o budowaniu relacji
  2. Przeżyć z nimi doświadczenia mające uczyć ich praktycznych umiejętności dotyczących budowania relacji i pracy w grupie, a także skłaniać do refleksji w tym obszarze
  3. Stworzyć przestrzeń, w której będą mogli nawiązać nowe relacje, które pozostaną trwałe nawet po zakończeniu projektu.

Cele udało się osiągnąć.

Trzon grupy stanowiło 6 osób (Danio, Wiktor, Sophie, Gustaw, Zosia i Dawid). Kilka dodatkowych osób dochodziło i odchodziło – sprawdzając czy znajdą swoje miejsce w naszej grupie. Początkowo zakładaliśmy, że grupę stworzą osoby, które brały udział w działaniach plenerowych w projekcie – jednak później zdecydowaliśmy się otworzyć grupę dla wszystkich chętnych.

Na zajęciach omawialiśmy takie tematy jak:

  • Czym są relacje
  • Jak powstają
  • Co jest ważne w relacjach
  • Co jest ważne dla nas (uczestników) w relacjach
  • Zagraliśmy w kilka gier edukacyjnych, z których wyciągaliśmy wnioski dotyczące życia społecznego m. in. w “Krainę Snów”, Budowanie Samonośnego Mostu Leonarda Da Vinci i Grę w Ułomności (gry na współpracę i kreatywność)
  • Poznawaliśmy swoje role grupowe w ćwiczeniach w stylu open space, które omawialiśmy potem w kategoriach “w jakie rolę wchodziłem, w jakie rolę wchodzę w życiu często, jakie rolę grupowe są dla mnie łatwe a jakie trudne”
  • Ćwiczyliśmy budowanie autentycznych relacji poprzez autentyczne rozmowy 1:1, w których uczestnicy po odpowiednim przygotowaniu mogli porozmawiać ze sobą na osobności na kilka z różnych, głębokich tematów m.in. “czego się boję, o czym marzę, co u mnie ostatnio w życiu (głębiej i szczerzej), i czujemy teraz, jak siebie postrzegamy”. – te rozmowy zajęły nam trzy spotkania
  • Regularnie ćwiczyliśmy komunikację w kręgu jako alternatywę do zwykłych dyskusji 

Po zajęciach wszystkie osoby były zadowolone oraz wyrażały chęć udziału w następnej edycji projektu gdyby się odbyła, zaznaczali, że wartościowe dla nich było poznanie nowych osób i możliwość interakcji z nimi w niecodziennych sytuacjach (jak gry warsztatowe, kręgi lub rozmowy 1:1).

Osobiście uważam, że przeprowadzone warsztaty były udane i żałuję tylko, że w tym roku zebrała się tak mała grupa. Mamy nadzieję w przyszłości prowadzić zajęcia dla większej ilości młodych ludzi.

Uważam, że tego typu zajęcia o budowaniu relacji i interakcjach społecznych, a także możliwość do autentycznych spotkań między młodymi ludźmi jest olbrzymią wartością i powinna być kontynuowana na jak największą skalę.”

Spotkania odbywały się w Domku Przygody i były realizowane przy wsparciu wolontariuszek i wolontariuszy Pracowni Nauki i Przygody. Jeśli interesują Cię tego typu działania, dołącz do naszego zespołu wolontariackiego!

Projekt „Moc w spotkaniu” finansowany był ze środków fundacji Empiria i Wiedza w ramach projektu „InwestorJa”.