Relacja z kursu linowego LRC 2015

W dniach 18-21 kwietnia 2015, w gościnej „Oczyszczalni” miała miejsce trzecia edycja kursu budowy i działań na niskich parkach linowych ERCA. Uczestnicy przeszli intensywne szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdali egzaminy na certyfikat instruktora niskich parków linowych. Program szkDSCF5515olenia przeplatany był aktywnościami z zakresu experiental education, tak aby dać uczestnikom dobre spojrzenie na możliwości wykorzystania nowych umiejętności w przyszłości. W pamięci na pewno zostanie nam seria ćwiczeń, gier i aktywności z pułapkami na myszy, które stały się dobrą metaforą do tematu zarządzania ryzykiem w aktywnościach z mobilnym parkiem P1050494linowym.

Pogoda szalała, od gradu bo ostre słońce. Kolejne dni mijały nam na budowaniu, sprawdzaniu, naciąganiu, rozwijaniu i podnoszeniu. Po pierwszych, niezwykle skomplikowanych grach scenariuszowych, jeden z naszych trenerów – Bastian, chodził w kółko powtarzając keep it simple. Kolejne konstrukcje były więc mniej skomplikowane za to lepiej zbudowane :)

W poniedziałek dołączyli do nas Albert i Iza – absolwenci pierwszej edycji kursu, którzy brali udział w „odświeżeniu” czyli przedłużeniu certyfikatu. Mieli okazję podyskutować z trenerami o swojej pracy w przeciągu poprzednich lat, podzielić się z grupą przyszłych instruktorów swoimi wnioskami oraz wzięli udział w sesji budowania bardziej skomplikowanych konstrukcji.

IMG_1808

Do egzaminu stanęło wszystkich 10 śmiałków, którzy musieli wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, fizyki, znajomości materiałów oraz kontekstu przyrodniczego budowania niskich parków. Następnie przystąpili do egzaminów praktycznych; z węzłów oraz budowania i prowadzenia treIMG_1804ningu z wykorzystaniem mobilnego parku linowego. Wszyscy zdali! Juhu, gratulujemy! Polska zyskała 9 nowych instruktorów z europejskim certyfikatem. Jeden certyfikat powędrował, wraz z naszym gościem Nickiem, aż na Syberię do obozu YMCA. 4 nowych certyfikowanych instruktorów pochodzi z naszej ekipy. Dorota, Maciek, Marta i Kaja, półtora roku temu byli naszymi wolontariuszami. Dziś mogą budować swoje własne treningi z wykorzystywaniem niskiego parku linowego. Jesteśmy z Was dumni!

Zdjęcia: Aga Leśny, Dorota Wesołowska, Bastian Kaspert