Follow your compass not your clock – relacja z wymiany międzynarodowej

Na początku wakacji piątka z nas wyruszyła na wymianę międzynarodową do Holandii. Projekt nosił tytuł “Follow your compass, not your clock” odbył się w ramach sieci organizacji Outdoors as a Tool. Głównym celem wymiany było podzielenie się doświadczeniami między członkami organizacji partnerskich w kontekście sposobów radzenia sobie ze stresem w codziennym życiu. W projekcie brało udział ponad 30 uczestników z Holandii, Rumunii, Gruzji, Niemiec, Rosji, Łotwy oraz Polski.

Od momentu zakwaterowania w obozie pod Nunspeet,  pierwsze dwa dni projektu upłynęły pod znakiem wzajemnego zapoznawania się oraz warsztatów mających przedstawić podstawowe teorie używane w nurcie outdoor education, takie jak piramida Masłowa oraz model comfort-strach-panic.

W dalszej części projektu zajmowaliśmy się wspólnym budowaniem domków na drzewie, wycieczką do Utrechtu połączoną z grą miejską, biegiem na orientację połączonym z noclegiem w lesie we własnoręcznie zbudowanych z kawałka płachty schronieniach.

Przez cały czas trwania projektu codziennie odbywaliśmy krótkie sesje w 5-6 osobowych grupach, mające na celu zapewnić przestrzeń do opowiedzenia i przedyskutowania doświadczeń danego dnia, a także tego jak na nas wpływają i co można z nich wyciągnąć.

Wyjazd był szansą na zdobycie nowych doświadczeń przez naszych wolontariuszy. Dla niektórych z nich, było to pierwsze spotkanie z outdoorem w wersji międzynarodowej.

Projekt był współfinansowany ze środków programu Erasmus+.

/ak/ zdjęcia: Czarek Kamiński