Majsterka

czyli grupowe majsterkowanie!

 

Na czym to polega?

            Grupa majsterkowiczów spotyka się wraz z instruktorami. Grupę stanowią dzieci z opiekunami.  Uczestnicy wspólnie majsterkują wykonując kilka przedmiotów (latawiec, katapulta, kalejdoskop) lub jeden wspólny. Przed budową wspólnie odkrywają do czego takie przedmioty mogą służyć, na jakich prawach fizyki się opierają, kto je wynalazł, jakie wiążą się z nimi historie. Następnie budują i bawią się lub wykorzystują nowe przedmioty.

Możliwe są majsterkowe spotkania dzieci lub dzieci z opiekunami.

 

Dlaczego warto?

            Zajęcia łączą naukę z zabawą. Uczestnicy, w sposób praktyczny, poznają historię wynalazków i odkryć oraz ich znaczenie. Mając szansę samodzielnie wypróbować prawa fizyki wykorzystywane w poszczególnych konstrukcjach. Zajęcia uczą bezpiecznego posługiwania się narzędziami oraz stwarzają szansę do rozwoju kreatywności uczestników. W trakcie zajęć uczą się też pracować zespołowo, dzielić obowiązkami, odpowiedzialnością i wykorzystania różnych talentów we wspólnym dziele.

Zajęcia z majsterki wymagają porządku w pracy, kształtowania potrzebnych nawyków, np. odkładania narzędzi na miejsce, cierpliwości i staranności. Nagrodą za wysiłek jest własnoręcznie wykonany przedmiot – zabawka. Dzieci uczą się też w ten sposób szacunku do pracy innych osób, i do przedmiotu. 

Organizacja

Zajęcia trwają 1,5 i odbywają się z częstotliwością  raz lub dwa razy w tmiesiącu (rekomendujemy dwa razy, ponieważ wtedy uczestnicy mają szansę pamiętać na jakim etapie skończyli pracę).

Minimalna liczba uczestników: 7 osób

Maksymalna liczba uczestników: 15 osób. Przy większej sali można zwiększyć liczbę uczestników.

Rekomendujemy organizację zajęć w dwóch turach z podziałem na wiek dzieci, tzn. dwa zajęcia jednego dnia.

Wycena

Koszt udziału dziecka w zajęciach:  35 zł, koszt udziału rodzica: 6 zł

W cenę wliczona jest: opieka 1-2 instruktorów, materiały warsztatowe, drobne narzędzia


Kontakt

Koordynator projektu: Adam Kaczmarek, pracownia@naukaprzygoda.edu.pl, tel 501 783 923