Adventus #9 – relacja

W dniach 31.03.- 2. 04.2017 odbyły się dziewiąte (!) warsztaty pedagogiki przygody „Adventus”, w wersji stacjonarnej, w malowniczym domku OsiemPrzezDwa na warszawskim osiedlu Jazdów.

Warsztaty rozpoczęlilśmy w piątek wieczorem sesją integracji, gier na lepsze poznanie siebie i grupy oraz poznanie oczekiwań uczestników.

Sobota była naszym najintensywniejszym dniem. Uczestnicy wzięli udział w szeregu gier; od małych „energetyków” po duże gry strategiczne aż do gry na niskim parku linowym. Wszystkie gry były podsumowane z wykorzystaniem m.in. active reviewing, z którego słynie nasza fundacja.

W niedzielę również odbyło się kilka gier, które pomogły uczestnikom doświadczyć siły pedagogiki przygody, gdyż z każdym kolejnym zadaniem członkowie grupy działali skuteczniej, lepiej się komunikując.

Zajęcia praktyczne przeplataliśmy odrobiną teorii z pogranicza pedagogiki przygody, outdoor /adventure / experiential education. Obszerniejszy esej teoretyczny uczestnicy otrzymali w materiałach warsztatowych.

Ideą warsztatów „Adventus” jest umożliwienie uczestnikom rzeczywistego doświadczenia czym jest pedagogika przygody, co zazwyczaj budzi wiele refleksji i inspiruje do działania. Staramy się podzielić swoimi najlepszymi sposobami na pracy z grupą, pokazać gry zarówno z ciekawymi pomocami metodycznymi (Tower of Power, gumizela, park linowy) oraz z bardzo prostymi przedmiotami (piłki, patyki a nawet klamerki).

Dziękujemy entuzjastycznej grupie za cudowny, wspólny weekend.

Wszystkich „absolwentów” warsztatów Adventus już teraz zapraszamy na jednodniowy zlot „Adventus: reaktywacja” (23.09.2017), a tych którzy chcieliby wziąć udział w takich warsztatach na 10 ich edycję, która planowana jest 16-17.09.17 w Popowie k. Warszawy.

/al/ fot. Katarzyna Krężałek